Kryptoměny – digitální zlato

TECHNOLOGY UP > Kryptoměny – digitální zlato

Srpen 17, 2018 / By TechnologyUP

Kryptoměny – digitální zlato 21 století

Pravděpodobně každý se už setkal s názvy jako Bitcoin, kryptoměna, nebo blockchain. Spolu s rostoucí cenou se z kryptoměn stává fenomén, o který se zajímá stále více lidí.

kryptomeny

Co jsou to kryptoměny?

Jedná se o decentralizovanou, virtuální měnu, nezávislou na bankovních systémech jednotlivých států, bez přítomnosti centrální autority. Kryptoměny jsou založena na asymetrickém šifrování a zápisu jednotlivých transakcí do takzvaného blockchainu. Transakce, která je zapsána do blockchainu nejde žádným způsobem změnit, což zajišťuje bezpečnost a nepopiratelnost transakcí. Díky promyšlenému systému, který zabraňuje inflaci a anonymitě transakcí, jsou kryptoměny považovány za zlato 21. století, komoditu, kterou se rozhodně vyplatí vlastnit. Vzhledem k tomu, že množství kryptoměny, kterou je možné vytěžit je z principu omezené, vytváří se velký tlak na růst cen. Dnešní investice do těžby kryptoměn se vám tak v budoucnu může mnohonásobně vyplatit.

Jak se těží kryptoměny

Kryptoměny vznikají takzvaným těžením. O co jde? Počítače zapojené so těžby řeší velmi složitou matematickou úlohu, jejímž cílem je nalezení čísla, kterým se podepíše nový blok transakcí, který se následně připojí k předchozím blokům da takzvaného blockchainu. Tím vznikne určitá částka kryptoměny, která se následně rozdělí mezi všechny zúčastněné počítače, podle toho, jakou měrou se každý z nich na těžbě podílel. Těžit kryptoměny může naprosto každý. Jediné co k tomu potřebujete, je výkonný hardware. Dříve se k těžení používaly běžná PC, nyní si můžete koupit mnohem výkonnější hardware, specializovaný na těžbu, většinou osazený výkonnými grafickými kartami. Pokud nemáte doma dost místa, můžete si pronajmout místo ve specializovaných datacentrech, které se na těžbu kryptoměn specializují.

Kromě nejznámějšího Bitcoinu, můžete těžit mnoho dalších známých i měně známých kryptoměn. Mezi nejznámější patří:

 • Litecoin (LTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Ethereum Classic (ETC)
 • Zcash (ZEC)
 • DigitalCash (DASH)
 • Monero (XMR)

A mnoho dalších, například Siacoin, Electroneum, Ubiq, Bitcoin Gold nebo Ravencoin.

Kompletní seznam kryptoměn, které lze těžit naleznete zde : whattomine.com

Měny se liší také typem šifrování. Mezi nejznámější patří:

 • SHA-256 – Na tomto šifrování jsou kromě Bitcoinu založeny i altcoiny Bitcoin Cash, Namecoin a Peercoin.
 • Scrypt – Tento typ šifrování používá Litecoin, Dogecoin, Auroracoin a Potcoin.
 • CryptoNote – Pohání Monero, Bytecoin, BoolBery a DigitalNote.
 • Ethash – Stojí za měnou Ethereum, Ubiq a Ethereum Classic.
Kryptoměny které mužete těžit

Dny, kdy bylo možné efektivně těžit kryptoměny na běžném PC, jsou dávno pryč. Základem pro těžbu je v současnosti takzvaný těžební rig. Jedná se o počítač, který je osazen několika výkonnými grafickými kartami. Můžete si jej sestavit sami z dostupných komponentů, nebo můžete zakoupit již hotové řešení. Specifickou kategorií jsou poté ASIC minery

Provoz těžebního hardware je poměrně náročný na chlazení, jelikož výkonné grafické karty a ASIC ky generují poměrně hodně tepla, a pochopitelně také na spotřebu elektřiny. Ideálním místem pro váš “zlatý důl” je proto místnost s dobrým větráním, ideálně s levnou elektřinou. Pokud takovým místem nedisponujete, můžete svůj hardware umístit ve specializovaném datacentru, které mu zajistí optimální podmínky od levné elektřiny, přes kvalitní internetové připojení až po bezprašné a chladné prostředí.

Jednoduše řečeno, některé kryptoměny se těžit vyplatí, některé již moc ne. Stoupající cena hardware spolu s klesající výtěžností tradičních kryptoměn (například Bitcoinu) dělá z těžby ne až tak výdělečnou záležitost. Přesto však i v dnešní době existují kryptoměny, které se dají těžit mnohem snadněji a se kterými stále mohou zbohatnout i začínající těžaři. Na webu můžete najít propracované kalkulátory, kde po zadání parametrů, jako je výkon těžebního rigu, spotřeba elektřiny, a cena kterou platíte za kWh, zjistíte které kryptoměny se vyplatí těžit.

Jakmile vytěžíte nějakou kryptoměnu, nabízí se otázka co s ní? Jednou z možností je prodej prostřednictvím některé kryptoměnové burzy nebo směnárny za běžné peníze (FIAT). Těchto burz a směnáren je hodně, každá z nich nabízí jiné kurzy a účtuje jiné poplatky za převod. Pokud potřebujete běžnou (FIAT) měnu okamžitě k dispozici, můžete využit některého z bitcoinových automatů, kterých je v ČR již několik desítek a další přibývají.

Další možností je kryptoměnu si nechat jako investici. V budoucnu se očekává stálý růst cen, takže je předpoklad, že se takto uložené prostředky budou časem zhodnocovat. Můžete si kryptoměnu ponechat v měně kterou jste vytěžili, popřípadě ji můžete převést na Bitcoin a ten si ponechat.

Ať už získáte svou první kryptoměnu těžbou, nákupem či obchodováním, vždy je důležité si ji bezpečně uložit. Nikdy nenechávejte volné prostředky ve směnárně. Riziko, že o ně můžete přijít například při útoku hackera, stále existuje. Pro uchovávání kryptoměn slouží takzvané peněženky. Existuje několik typů peněženek, které se liší jak používanou technologií, tak úrovní zabezpečení.

 • Nejméně bezpečné jsou webové peněženky. Sice se snadno ovládají, ale nemáte je plně pod kontrolou a stáváte se závislým na poskytovateli služby.
 • Vyšší úroveň zabezpečení nabízí softwarové peněženky, které dokážou uchovávat vaše prostředky například v počítači nebo mobilním telefonu.
 • Nejbezpečnější formou uchování kryptoměny jsou však hardwarové peněženky. K dispozici jsou různé typy od malých, které můžete nosit například na klíčích až po větší, které jsou vybaveny i vlastním displejem.

Hardwarová peněženka uchovává váš privátní klíč v zašifrované podobě, a chrání jej tím před útoky hackerů či virů. Díky vysokému stupni zabezpečení je hardwarová peněženka pro uchování kryptoměny nejlepším řešením.

Hardwarové peněženky
0
X