Ethereum

TECHNOLOGY UP > Ethereum

Srpen 29, 2018 / By TechnologyUP

Ethereum

Technologie blockchainu, přestože je většinou spojována s Bitcoinem, nachází uplatnění i v mnoha dalších kryptoměnách. Jednou z nejznámějších a po Bitcoinu druhou největší ethereumkryptoměnou je Ethereum ( ETH ). Přestože je také založena na blockchainu, princip fungování ETH je trochu odlišný.

Ethereum je ve své podstatě virtuální, decentralizovaný počítač, který běží na technologii blockchainu a umožňuje vývojářům vytvářet a provozovat decentralizované aplikace. Počítač, který není možné cenzurovat ani vypnout. Tyto aplikace, známé pod zkratkou DApps, dokážou fungovat bez nutnosti prostředníků, povolení nebo cenzury. Ke svému provozu využívají kromě digitální měny Ether, také revoluční technologii takzvaných chytrých kontraktů.

 

Co jsou to chytré kontrakty

Hlavním rozdílem, který odlišuje Ethereum od ostatních kryptoměn jsou takzvané chytré kontrakty (smart contracts). Jedná se o transakce, které používají virtuální mince Ether (ETH) a technologie blockchainu, k provozu a vykonání dohod mezi zúčastněnými subjekty. Můžeme si je představit jako virtuální zprostředkovatele, kteří dokážou uzavřít smlouvu mezi dvěma stranami a vynutit její plnění.

Jak vzniklo

Vznik ETH se datuje do roku 2015. Za jeho vývojem stojí kanadský programátor s ruskými kořeny Vitalik Buterin, který zveřejnil jeho první koncept již v roce 2013. Do ostrého provozu se ETH dostalo 30. 7. 2015.

K čemu se dá použít

Jakožto samostatně fungující, decentralizovaný počítač, imunní proti jakýmkoli zásahům, či omezením je Ethereum skvělým nástrojem, který v budoucnosti zcela změní svět internetového podnikání.
Na blockchainu ETH lze díky smart kontraktům vytvořit i další virtuální měny, takzvané ERC20 tokeny. Smart kontrakty poté zajišťují vznik nových tokenů a jejich vzájemné transakce. Tato funkce umožnila zcela nový způsob financování nejrůznějších projektů, takzvaný ICO (Innitial coin offering). Společnosti začaly vytvářet své vlastní tokeny, které prodávají zájemcům za Ether. To umožňuje firmám velmi rychlé získání financí na další rozvoj, a lidem, kteří investovali do nových tokenů obrovské zisky. Některé úspěšné ERC20 tokeny zaznamenaly růst i o několik tisíc procent během krátké doby.

Budoucnost

Počet decentralizovaných aplikací, které používají Ether jako platidlo, neustále roste, stejně tak jako počet nově vznikajících tokenů. Jelikož při každé operaci s ERC20 tokeny je také nutné zaplatit poplatek, který se účtuje v Etherech, vytváří to poptávku, která zaručí, že se cena Etherů bude i nadále zvyšovat.

Ethereum mining

Ethereum těžba

K těžbě ETH je zatím zapotřebí menšího výkonu než k těžbě Bitcoinu, proto je jeho těžba dostupnější i pro běžné smrtelníky. Kromě těžebního rigu, počítače osazeného několika výkonnými grafickými kartami, můžete nyní těžit ETH i pomocí ASIC mineru.  Vývojáři Etherea však uvažují nad změnou …>> čtěte dále

Hardware pro těžbu Ethereum

Hardware pro těžbu Ethereum

Těžit ETH můžete stejně jako u jiných kryptoměn, pomocí mining rigů. Pokud máte dostatečné technické znalosti, můžete se pokusit sestavit si svůj vlastní. V opačném případě je lepší koupit hotový mining rig. >> čtětě dále

Kde koupit a prodat Ethereum

Kde koupit a prodat ETH

Pro nákup ETH nebo jeho výměnu za jiné kryptoměny existuje spoustu online služeb. Nakupovat můžete za eura, dolary i české koruny. Koupit Ethereum můžete i za jiné kryptoměny. Při rozhodování, kterou ze směnáren využijete, se předem informujte o jejích podmínkách, kurzech a poplatcích, ve kterých mohou být velké rozdíly. Důležitá je také reputace, kterou si můžete ověřit pomocí uživatelských recenzí. >> čtěte dále

Ethereum peněženka

Ethereum peněženka

K uchování vytěžených či nakoupených Etherů budete potřebovat ETH peněženku. Stejně jako peněženky pro jiné kryptoměny, skládá se i ETH peněženka z veřejného a soukromého klíče. Volit můžete mezi mnoha typy “cold” i “hot” peněženek, které se liší úrovní zabezpečení, množstvím typů měn, které lze uchovávat i dalšími funkcemi, jako například možností psaní vlastních smart kontraktů.
>> čtěte dále

Ethereum kurz

Ethereum kurz

Cena ETH se neustále mění a tak jeho hodnota neustále kolísá. Sledujte vývoj kurzu Ethereum, aktuální cenový graf v přepočtu na světové měny a české koruny, i historický kurz, který může hodně napovědět o budoucím vývoji ceny.
>> čtěte dále

0
X